Wertykulacja trawnika to zabieg polegający na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ma on na celu usunięcie resztek starej, martwej darni, przypominającej filc. W warstwie filcu mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Usunięcie filcu ułatwi przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Dzięki temu zwiększy się skuteczność podlewania i nawożenia trawnika.

Wertykulacja pomaga też zwalczyć chwasty i mech na trawniku. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione, podobnie jak warstwa filcu, utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Powierzchniowe nacinanie darni jest dla nich zabójcze, a jednocześnie nie uszkadza głębiej korzeniącej się trawy.

Kiedy wykonać wertykulację?
Wertykulację trawnika warto przeprowadzić przede wszystkim wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu. Wówczas zabieg ten przyspieszy regenarację trawnika po zimie. Jest również wskazany przed dokonaniem dosiewu. Jeżeli w trakcie sezonu wegetacyjnego ponownie wytworzy się warstwa filcu, wertykulację powtarzamy późną jesienią.

Jak wykonać wertykulację?
Do wykonania wertkulacji trawnika używa się specjalnych urządzeń zwanych wertykulatorami. Wertykulator ręczny (mechaniczny) to to rodzaj grabi wyposażonych w bardzo wąskie, sztyletowate zęby, które wcinają się w glebę pod trawnikiem na głębokość kilku cm. Grabie takie mogą posiadać kółka, co ułatwia ich prowadzenie.

Jednak ze względu na konieczność użycia sporego nakładu siły podczas pracy z wertykulatorem ręcznym, posiadacze średnich i dużych trawników zdecydowanie powinni zaopatrzyć się w sprzęt z napędem elektrycznym lub spalinowym, wyposażony w zestaw noży nacinających darń. Wertykulatory elektryczne lub spalinowe są znacznie wydajniejsze, łatwiejsze w użytkowaniu i skuteczniejsze niż ręczne.

W porównaniu do urządzeń spalinowych, wertykulatory elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają nieprzyjemnych zapachów spalin i pracują ciszej. Ich eksploatacja jest również tańsza. Wymagają jednak podłączenia kablem do źródła energii elektrycznej, choć można też spotkać urządzenia wyposażone w akumulatory. Wertykulator elektryczny będzie najlepszym wyborem dla posiadaczy przeciętnej wielkości trawnika w ogrodzie przydomowym lub na działce.

Na wertykulator spalinowy mogą się natomiast zdecydować posiadacze największych trawników. Wertykulatory spalinowe mają z reguły większą moc i łatwiej się nimi poruszać po dużych powierzchniach ze względu na brak konieczności podłączenia do źródła prądu.

Przy wyborze urządzenia warto też zwrócić uwagę na moc silnika, szerokość pracy mierzoną w cm, oraz materiał z jakiego wykonano noże i korpus. Wertykulatora nie używa się często, a zatem wystarczy on na długie lata. Z tego względu warto zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości (zakup jednorazowy na wiele lat).

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie, jest to natomiast głębokie (10 do 15 cm) nakłuwanie darni kolcami w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Pod wpływem aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Zabieg ten znacznie przyspiesza regenerację trawnika po zimie, ale na intensywnie użytkowanych trawnikach, aerację warto powtórzyć jeszcze późnym latem albo nawet kilkakrotnie w ciągu sezonu.

W porównaniu do wertykulacji, aeracja trawnika to zabieg delikatniejszy, gdyż darń jedynie nakłuwany a nie nacinamy. Penetracja wgłąb gleby jest jednak większa, przez co lepiej docieramy do systemu korzeniowego trawy.

Na niewielkim trawniku aerację można wykonać nakłuwając darń widłami. W sklepach ogrodniczych można też nabyć specjalne nakładki na buty z kolcami na podeszwach.

BiorÄ…c jednak pod uwagÄ™, iż na 1 m² powinno siÄ™ wykonać w darni nawet do 200 otworów, nie trudno sobie wyobrazić, iż wykonywanie tego zabiegu za pomocÄ… wideÅ‚, czy nawet udeptywanie w butach z kolcami, jest strasznie pracochÅ‚onne. Dlatego też, podobnie jak w przypadku wertykulatora, lepiej jest zaopatrzyć siÄ™ w aerator z wÅ‚asnym napÄ™dem – elektryczny lub spalinowy lub nabyć urzÄ…dzenie dwufunkcyjne (zazwyczaj z wymiennym waÅ‚em), które speÅ‚ni rolÄ™ zarówno aeratora jak i wertykulatora.

Napisane przez admin