Sadzonki drzew owocowych są dostępne jesienią oraz wiosną. Gdy zdecydujemy się już na gatunek i odmianę wybranego drzewa owocowego, konieczne jest znalezienie dobrej jakości sadzonek. Od jakości materiału sadzonkowego zależy bowiem przyjęcie się po posadzeniu, a także plenność i zdrowie w czasie dalszej uprawy każdego drzewa owocowego. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek drzew owocowych?
Czym kierować się przy zakupie
sadzonek drzew owocowych?
Jednym z częstszych problemów, jakie mają początkujący ogrodnicy chcący posadzić drzewo owocowe, to brak wiedzy na temat tego czym powinni się kierować przy zakupie sadzonki. Jednak kilka prostych zasad pomoże w uniknięciu ewentualnego błędu.
Po pierwsze nie należy kupować pierwszej z brzegu sadzonki. Należy się najpierw upewnić jakie odmiany drzew owocowych mają szansę dobrze rosnąć i plonować w naszej okolicy, atakże nauczyć się oceniać jakość sadzonek oferowanych w sklepach lub szkółkach. Oto kilka najważniejszych wskazówek odnośnie tego, czym kierować się przy wyborze sadzonki:
1. Wielkość drzewa. Należy pomyśleć ile miejsca chcemy lub możemy przeznaczyć dla drzewka owocowego, tak aby mogło w pełni się rozwinąć.
2. Oczekiwanie na plon. Trzeba też przemyśleć jak długo chcemy pracować przy drzewie owocowym i ile chcemy czekać na uzyskanie plonu.
3. Forma pielęgnacji. Należy rozważyć jakie mamy możliwości pielęgnacji drzewa owocowego. Czy możemy używać drabiny do zbierania owoców i przycinania, czy raczej wolimy zostać na ziemi podczas wszystkich zabiegów.
Zwykle sadzonka mniejszego drzewa jest lepszym rozwiązaniem ponieważ znacznie łatwiej się je prowadzi. Do tego wcześniej kwitnie i tym samym wcześniej wydaje owoce.
Co decyduje o jakości sadzonki drzewa owocowego?
Rozpoznanie dobrej sadzonki drzewa owocowego wcale nie jest trudne. Trzeba tylko nieco wiedzy i dużej uwagi na szczegóły. Cena nie powinna być przesadnie niska, za jednorocznego okulanta powinniśmy zapłacić od 10-20 zł.
Czym kierować się przy zakupie sadzonki? Otóż przede wszystkim gałęziami. Powinny być mocne, dobrze wyprowadzone i równomiernie rozłożone wokół pnia. Należy unikać sadzonek o źle przyciętej koronie. Taka korona będzie się składała z jednego lub dwu silnych konarów, nazbyt długich i otoczonych jedynie bocznymi pędami. Przy za dużym zagęszczeniu w szkółce korona może być oświetlona tylko z jednej strony co sprawi, że gałęzie tylko z tej strony będą się rozwijać, bardzo trudno jest to potem skorygować.
Nie należy kupować sadzonek drzew owocowych z rozgniecionymi lub połamanymi gałęziami. System korzeniowy powinien być dobrze rozgałęziony z licznymi korzeniami bocznymi. Zarówno pędy jak i korzenie powinny być giętkie, niełamliwe.
Większość obecnie sprzedawanych sadzonek drzewek jest uzyskiwana przez szczepienie drzew owocowych. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się także miejscu szczepienia i upewnić się czy jest ono prawidłowo wykonane. Pamiętajmy również aby wybrać sadzonkę, która została zaszczepiona na odpowiedniej podkładce, która jest przystosowana do warunków jakie będą panowały z naszym ogrodzie.
Kupując sadzonkę należy dowiedzieć się jaka forma korony będzie najlepsza dla danej odmiany sadzonki, lub w jaką formę została już częściowo uformowana, co zaoszczędzi nam sporo czasu i ewentualnych błędów przy pielęgnacji młodych drzew owocowych.
Kiedy i gdzie kupować
sadzonki drzew owocowych?
Pytanie kiedy kupować sadzonki drzew owocowych jest bardzo ważne. Mimo, iż sadzonki ulistnione i w pojemnikach wyglądają bardzo dobrze i przyciągają wzrok, to z ekonomicznego punktu widzenia warto poczekać na jesień. Jesienią sadzonki tracą ulistnienie i nie wyglądają tak okazale, do tego są sprzedawane bez pojemnika, czyli z odkrytym korzeniem. To wszystko ma wpływ na obniżenie ceny. Jesienny termin kupowania ma też inną ważną zaletę, ponieważ rośliny są wtedy w stanie uśpienia jesienno – zimowego i lepiej zniosą przesadzenie w nowe miejsce (mamy większe prawdopodobieństwo, że sadzonka się przyjmie).
Zatem jeżeli kupujemy sadzonkÄ™ z odkrytym korzeniem, najlepszym terminem sadzenia drzew owocowych jest jesieÅ„ – koniec wrzeÅ›nia do koÅ„ca października (później nie sadzimy, ponieważ sadzonka nie ukorzeni siÄ™ przed mrozami) lub wczesna wiosna (od marca do kwietnia). Ogólna zasada jest taka, że gatunki mrozoodporne sadzi siÄ™ jesieniÄ…, zaÅ› te wrażliwsze na mróz lepiej sadzić wiosnÄ…. Natomiast gdy kupujemy sadzonkÄ™ w pojemniku, możemy sadzić jÄ… od koÅ„ca wiosny aż do koÅ„ca października.
Najlepsza jest sadzonka wyhodowana w rejonie, w którym ma rosnąć. Od początku będzie przyzwyczajona do typu gleby i klimatu. Ponadto mamy wtedy większą pewność, że również podkładka, na której została zaszczepiona dana odmiana, jest odporna na nasze warunki klimatyczne. Natomiast jeżeli z jakichś przyczyn nie znajdziemy w naszym rejonie sadzonki, która będzie nam odpowiadać, jajlepiej kupić ją w rejonie o bardziej surowym klimacie.
Idealnym rozwiązaniem jest szkółkarz z sąsiedztwa. Specjalistyczny sklep ogrodniczy posiada co prawda szeroką ofertę sadzonek, jednak w większości mogą one pochodzić z różnych rejonów kraju, bądźmy więc uważni.
Jakie odmiany wybierać?
Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami i nie poszukujemy unikatów ani rarytasów, wybór odmiany drzewa owocowego nie powinien sprawić nam problemu. Należy bowiem skupić się na tych najbardziej sprawdzonych i łatwych w uprawie odmianach. Warto przy wyborze odmiany poprosić o poradę szkółkarza, który z pewnością nam pomoże lub też innego ogrodnika o dużym doświadczeniu. Przy wyborze odmiany najlepiej jest kierować się swoim panującym w okolicy klimatem i popularnością danej odmiany w naszym rejonie. Podpytajmy zatem i swoich sąsiadów, jakie drzewa owocowe najlepiej u nich rosną, a które gatunki i odmiany sprawiają problemy.
Jak postępować od momentu zakupu do posadzenia?
Przede wszystkim pamiętajmy, że im krótszy czas między zakupem, a posadzeniem, tym większe szanse na to, że sadzonki drzew owocowych się przyjmą. Natomiast jeżeli musimy przechować sadzonkę należy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby nie dopuścić do wysuszenia jej, a zwłaszcza korzeni. To jak postępujemy od momentu zakupu do posadzenia, to właśnie głównie ochrona sadzonki przed wysuszeniem. Najlepiej jest okryć bryłę korzeniową workiem foliowym, który zatrzyma transpirację. Jeżeli natomiast musimy przechować sadzonkę przez całą zimę, ponieważ przegapiliśmy termin sadzenia jesiennego, musimy ją zadołować.
Dołowanie sadzonek
1. Sadzonki najlepiej dołować od północnej strony budynku, ale z daleka od fundamentu.
2. Wykopujemy bruzdy tak aby miejsce okulizacji było zakopane ok. 10cm.
3. Sadzonki sadzimy niemal pionowo w dołowniku, ale tak aby były lekko pochylone w stronę południową.
4. Przykrywając sadzonki ziemią w dołowniku warto jest polewać ją wodą aby wypełnić dokładnie ziemią wszystkie wolne przestrzenie wokół sadzonki.