Od tego w jaki sposób nalejesz wodę i jaka to będzie woda w dużej mierze zależy powodzenie uprawy roślin w oczku wodnym i ewentualnej hodowli ryb. Niezależnie czy napełniasz oczko wodą po raz pierwszy po jego zbudowaniu, czy też robisz to wiosną, po zimie, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Zobacz jakpowinno wyglądać napełnianie oczka wodnego oraz jaka woda do oczka wodnego jest najlepsza!
Nalewanie wody do oczka wodnego w Twoim ogrodzie może być dla Ciebie bardzo emocjonującą chwilą, szczególnie gdy dopiero zakładasz stawek. Właśnie teraz zobaczysz pełen efekt pracy włożonej w budowę i przygotowanie oczka wodnego. Może się też zdarzyć, w zależności od rozmiarów i użytego materiału na dno oczka wodnego, że ogrodowy stawek będziesz opróżniał co roku przed nadejściem zimy. Napełnianie oczka wodnego będzie zatem corocznym wiosennym obowiązkiem. Warto zatem dowiedzieć się jak najlepiej wykonać tę czynność.
Jaka woda do oczka wodnego?
Najprostrzym sposobem (choć również dość drogim) jest napełnienie oczka wodą wodociągową. Niestety z reguły woda wodociągowa jest silnie chlorowana w celu zabicia znajdujących się w niej bakterii niebezpiecznych dla człowieka. Innym mankamentem tej wody może być nadmierna zawartość fosforu. To z kolei, po wypełnieniu oczka taką wodą, może spowodować intensywny wzrost glonów. A tego na samym początku przygody z oczkiem wodnym na pewno chciał byś uniknąć!
Czy możesz znaleźć tańsze źródło wody do oczka? Oczywiście! Możesz wykorzystać z powodzeniem wodę deszczową. Niestety nie nadaje się ona do oczek bez wcześniejszego jej oczyszczenia, ponieważ zawiera, szczególnie w pobliżu dużych skupisk miejskich, szkodliwe dla ryb i roślin substancje. Z reguły jest też zbyt kwaśna. Dlatego powinno się ją mieszać z wodą z innego źródła.
Kolejnym źródłem wody do oczka wodnego może być studnia. Zanim jednak wodę do studni nalejesz do oczka, sprawdź jej jakość. Zdaża się, że woda ze studni jest przyczyną silnego wykwitu glonów w ogrodowym stawie.
Dla organizmów, które będą zamieszkiwały Twoje oczko wodne (rośliny, ryby, a może i inne zwierzęta wodne) nie bez znaczenia są takie parametry jak kwasowość wody, twardość wody oraz zawartość azotynów i azotanów. Prawidłowe wartości tych parametrów oraz środki, za pomocą których możesz sprawdzić wartości tych parametrów w wodzie, przedstawia tabela.
Parametr | Wartość korzystna dla organizmów żyjących w oczku wodnym |
Jak sprawdzić |
kwasowość | pH od 6,8 do 7,5 | AquaTest pH |
twardość ogólna | (GH) 5 – 15°dH | AquaTest Tw |
twardość wÄ™glanowa | (KH) 5 – 15°dH | AquaTest Tw |
zawartość azotynów (związki trujące dla ryb) |
azotyny < 1 mg/l | AquaTest NO2 |
zawartość azotanów (koncentracja substancji odżywczych) |
(KH) azotany < 50 mg/l | AquaTest NO3 |
Jak napełniać oczko wodą?
NapeÅ‚nianie oczka wodnego nie jest trudnÄ… czynnoÅ›ciÄ…, jednak od prawidÅ‚owego jej wykonania zależy „dobry start” Twojego ogródka wodnego. Przede wszystkim wodÄ™ nalewaj bardzo wolno. Najlepiej nie bezpoÅ›rednio z węża, gdyż zbyt silny strumieÅ„ wody może spowodować sporo zniszczeÅ„ i uszkodzić dno oczka, wypÅ‚ukać z dna żwir lub substrat. Najlepiej zatem koÅ„cówkÄ™ węża umieść we wiadrze (przywiąż wąż do wiadra aby siÄ™ nie wysunÄ…Å‚). Wiadro ustaw na dnie sadzawki w jej najgÅ‚Ä™bszym miejscu. Teraz możesz już rozpocząć nalewanie wody. Rób to bardzo powoli. Może Ci to zająć caÅ‚y dzieÅ„, a jeżeli zakÅ‚adasz wiÄ™kszy stawek – nawet do kilku dni.
W pierwszych dniach po zaÅ‚ożeniu sadzawki zdobÄ…dź siÄ™ na nieco cierpliwoÅ›ci – woda po napeÅ‚nieniu oczka może okazać siÄ™ dość mÄ™tna. W tej przejÅ›ciowej fazie nie wolno w żadnym wypadku wymieniać wody! Co najwyżej po dwóch dniach należy usunąć unoszÄ…cy siÄ™ na wodzie kożuch. Woda oczyÅ›ci siÄ™ sama zgodnie z prawami natury. WezmÄ… w tym udziaÅ‚ roÅ›liny i zwierzÄ™ta. Może jednak dość także do zjawisk negatywnych, takich jak np. wykwit glonów, co czÄ™sto siÄ™ zdarza w pÅ‚ytkich zbiornikach mocno nagrzewanych przez sÅ‚oÅ„ce.
Jak poprawić jakość wody w oczku wodnym?
Woda wodociągowa nie nadaje się przede wszystkim dla ryb. Ogólną zasadą jest, że jeżeli chcesz w stawku hodować ryby, to zanim ryby wpuścisz do stawu, po nalaniu wody odczekaj od 1 do 2 tygodni, aby woda się odstała i odparował z niej chlor. Również gdy w późniejszym czasie zajdzie potrzeba uzupełnienia wody w oczku, warto robić to wodą odstałą. Dlatego też warto zbierać deszczówkę np. do beczki.
A co jeżeli rybki już kupiłeś i nie mogą zbyt długo czekać? Z pomocą przyjdą Ci odpowiednie preparaty, które pozwolą poprawić jakość świeżo nalanej wody.
ANTYCHLOR POND – skuteczny, natychmiastowo dziaÅ‚ajÄ…cy preparat do neutralizacji szkodliwego chloru zawartego w surowej wodzie wodociÄ…gowej przeznaczonej do napeÅ‚niania oczek wodnych. Preparat bÅ‚yskawicznie wiąże silnie toksyczny chlor i jego trujÄ…ce zwiÄ…zki, używane do dezynfekcji wody wodociÄ…gowej, eliminujÄ…c ich nieprzyjemny i drażniÄ…cy zapach. Umożliwi Ci szybkie i bezpieczne zarybienie zbiornika bez obawy zatrucia ryb i zniszczenia roÅ›lin wodnych. WiÄ™cej…
TetraPond AquaSafe i TetraPond Aquafit są przeznaczone do przygotowania krystalicznie czystej i zdrowej dla ryb wody, wolnej od glonów i innych zanieczyszczeń.
TetraPond AquaSafe sÅ‚uży do uzdatniania w ekologiczny i naturalny sposób wody przeznaczonej do stawu ogrodowego. NiezbÄ™dny przy zakÅ‚adaniu stawu, po okresie dÅ‚ugotrwaÅ‚ych opadów deszczu i przy każdym dodaniu wody. Wiąże w sposób pewny i dÅ‚ugotrwaÅ‚y metale ciężkie, neutralizuje chlor. WiÄ™cej…
TetraPond Aquafit to Å›rodek uzupeÅ‚niajÄ…cy zawartość witamin w stawie ogrodowym. Zapewnia dobre samopoczucie, witalność i naturalnÄ… intensywność ubarwienia ryb. DziÄ™ki zawartoÅ›ci witamin z grupy B oraz aktywnego jodu aktywizuje wodÄ™ w stawie ogrodowym, dziaÅ‚a antystresowo oraz tworzy naturalne warunki życia dla ryb. Sprzyja także rozwojowi roÅ›lin wodnych. WiÄ™cej…
SERA Pondmorena jest biologicznym Å›rodkiem do zwalczania glonów. Preparat zabarwia wodÄ™ i ogranicza przenikanie przez niÄ… Å›wiatÅ‚a, co powoduje zahamowanie rozwoju glonów. JednoczeÅ›nie SERA Pondmorena wpÅ‚ywa korzystnie na wzrost roÅ›lin wodnych. WiÄ™cej…
Biopreparat Trigger-3 to preparat, dziÄ™ki któremu w Twoim oczku wodnym szybko ustali siÄ™ równowaga biologiczna potrzebna do jego dobrego wyglÄ…du. Trigger-3 to preparat, który efekt czystoÅ›ci pozwala uzyskać na drodze biologicznej. Zawiera on wyselekcjonowane bakterie i enzymy. DziÄ™ki temu jest bezpieczny dla ryb i innych stworzeÅ„ zamieszkujÄ…cych ogrodowÄ… sadzawkÄ™! Preparat należy stosować profilaktycznie w oczkach „czystych” a także w sytuacji problemowej. Optymalna pora roku to wczesna wiosna lub jesieÅ„. Przy wystÄ™pujÄ…cym zakwicie czy nadmiernej iloÅ›ci osadów dennych, zastosować preparat bez wzglÄ™du na miesiÄ…c roku. WiÄ™cej…
Sprawdzony sposób na czystą wodę w oczku
Preparaty powinno się dobierać w zależności od wyniku wykonanych testów. Można jednak w przybliżeniu zaproponować rozwiązanie uniwersalne.
Staw napełnij wodą do 2/3 jego pojemności (zużytą ilość wody zapisz sobie gdyż przyda się w przyszłości do obliczania dawek preparatów!). Możesz teraz dodać do wody jedną dawkę preparatu TetraPond AquaSafe lub TetraPond Aquafit i dawkę preparatu SERA Pondmorena. Wymagane ilości preparatów można wyliczyć na podstawie zapisanej ilości wody zużytej do napełnienia stawu. Jeżeli dno oczka wykładałeś folią to teraz folia pod ciężarem nalanej wody ułoży się i naciągnie. Możesz teraz przystąpić do urządzania górnych tarasów dla roślin. Po wyłożeniu ich piaskiem lub mieszaniną piasku i gliny napełnij staw wodą całkowicie.
Zużytą teraz ilość znowu zapisz i dodaj do ilości zużytej wcześniej. Następnie uzupełnij ilości preparatów poprawiających jakość wody.
Dodatkowo, dla poprawienia jakości wody i ułatwienia pielęgnacji stawu możesz zastosować wkład torfowy do oczka FILTUS HUMOS GARDEN 5L. Filtrujące światło działanie produktu SERA Pondmorena zostanie w ten sposób jeszcze wzmocnione. Wkład torfowy jest pakowany w dwie torebki filtracyjne po 2,5 L, nadające się do bezpośredniego użycia. Każda torebka wystarcza na 2500 L wody. Zawarte w torfie kwasy humusowe przenikają do wody powoli i stale, co zapewnia długotrwałe działanie. Po około dwóch miesiącach warto wymienić wkład torfowy na odpowiednią ilość nowego materiału.
Zastosowanie powyższej kombinacji preparatów zapewni „dobry start” dla Twojego oczka. Nie wyklucza jednak pojawienia siÄ™ problemów z jakoÅ›ciÄ… wody i jej czystoÅ›ciÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci. Dlatego też o czystość wody w ogrodowym stawku trzeba dbać caÅ‚y czas.