Przede wszystkim trawnik po zimie mógł ulec uszkodzeniom mrozowym. W czasie mrozów darń może być odrywana od podłoża. Woda, która się pod nią gromadzi na przemian zamarza i odmarza, podnosząc darń do góry. Powoduje to, że wiosną darń, która została oderwana od korzeni, najczęściej usycha.
Kolejnym problemem jaki możemy zaobserwować na trawniku po zimie jest pleśń śniegowa, która występuje najczęściej na trawnikach z przewagą życicy trwałej lub wiechliny łąkowej. Jej powstawaniu sprzyja długie utrzymywanie się grubej i zaskorupionej pokrywy śnieżnej. Objawem jest biała grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni, widoczna w okresach wysokiej wilgotności.
Szereg zniszczeń mogły spowodować również krety. Aktywność tych zwierząt wzrasta pod koniec jesieni (koniec października) kiedy to przygotowują się do przetrwania zimy. Ich aktywność ponownie wzrasta wiosną, kiedy to w żyznej i wilgotnej glebie pojawiają się liczne larwy i pędraki, będące przysmakiem kretów. Pojawienie się licznych kretowisk może być dla nas zatem niemiłym zaskoczeniem.
Jak zatem poradzić sobie z tymi wszystkimi problemami oszpecającymi nasz trawnik po zimie?
Pielęgnacja trawnika po zimie
Podstawowym zabiegiem, jaki należy wykonać wiosną, jest wygrabienie trawnika po zimie. Zabieg ten należy wykonać jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca.
Do grabienia najlepiej użyć grabki wachlarzowe (miotłograbie). Trawnik po zimie grabimy na krzyż, aby dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostały po zimie i obumarłe resztki roślin, mogące być siedliskiem chorób i szkodników.
Często zaniedbywanymi pracami w pielęgnacji trawnika po zimie są wertykulacja i aeracja trawnika. Oba te zabiegi należy również wykonać zanim jeszcze pojawią się symptomy wzrostu traw.
Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą wertykulatora. Zabieg ten rozluźnia i wspomaga odmłodzenie trawnika, a także pozwala usunąć nagromadzoną powłokę filcu. Aeracja natomiast to nakłuwanie darni kolami, w celu napowietrzenia korzeni traw. Zabieg ten wykonuje się aeratorem, a na małych trawnikach przydomowych wystarczą specjalne kolce zakładane na buty. Od biedy można darń nakłuwać również widłami ale jest to szalenie pracochłonne. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup dwufunkcyjnego aeratora-wertykulatora, w którym noże do wertykulacji można wymieniać na wał z kolcami do aeracji.
Jeszcze zanim trawnik po zimie wygrabimy i napowietrzymy, może okazać się konieczne wykonanie wałowania. Dotyczy to trawników, u których darń została poodrywana od podłoża. Wałowanie trawnika po zimie wykonuje się przy pomocy walca ogrodowego. Wałowanie dociska darń do podłoża zapewniając jej dostęp do wody i zapobiega wypadaniu fragmentów trawnika.
Nawożenie trawnika po zimie
Nieco później, gdy zauważymy już pierwsze symptomy wzrostu trawy, należy wykonać nawożenie trawnika po zimie. Szczególnie ważne jest w tym okresie dostarczenie trawnikowi odpowiedniej dawki azotu. W tym celu możę być zastosowana saletra amonowa w ilości 1,2 do 1,8 kg/100m² trawnika. Dzięki temu nawożeniu trawnik szybciej się zregeneruje i nabierze soczystych barw. Ważne jest jednak aby nawóz azotowy rozsypać na powierzchni trawnika równomiernie. Efekt nierównomiernego zastosowania nawozu będzie długo widoczny poprzez nierównomierne wybarwienie i nierównomierny wzrost trawy.
Poza nawożeniem azotowym, korzystne będzie też wysianie nawozu potasowego (1 kg 60% soli potasowej na 100m²) oraz nawozu fosforowego, jeżeli zapomnieliśmy o tym zabiegu jesienią. Gdy szukamy rozwiązania prostszego, można zastosować granulowany nawóz wieloskładnikowy do trawnika. Nawożenie trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie w ciągu sezonu. Rozwiązaniem dla osób, które nie mają wiele czasu na pielęgnację ogrodu, jest nawóz o spowolnionym działaniu, np. Osmocote. Granulki tego nawozu powlekane są specjalnym polimerem, dzięki któremu składniki odżywcze z nawozu są uwalniane do gleby bardzo wolno. Nawóz taki stosuje się tylko raz w sezonie, najlepiej tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji.
Pamiętajmy też, że dla prawidłowego wzrostu trawnika po zimie, poza nawożeniem mineralnym, konieczne jest wzbogacanie gleby w substancje organiczne. W tym celu można używać kosiarki z funkcją mulczowania (skoszona trawa jest rozdrabniana i rozrzucana z powrotem na trawnik, z czasem ulega rozkładowi i użyźnia glebę) lub dawać kompostu. Jeżeli nie mamy kosiarki z opcją mulczowania ani własnego źródła kompostu, warto do nawożenia trawnika stosować nawozy organiczno-mineralne, jak np. Bioaktywny nawóz do trawników GreenOK, zawierający ekstrakt z torfu, wzbogacony o składniki mineralne. Więcej o zastosowaniu tego nawozu piszemy na naszym blogu, we wpisie o wiosennym nawożeniu trawnika.
Renowacja trawnika po zimie
Jeżeli na naszym trawniku po zimie pojawiły się mocno uszkodzone fragmenty może okazać się konieczna renowacja trawnika po zimie i dosiew lub uzupełnienie tych fragmentów innymi fragmentami darni.
Dosiew trawnika po zimie stosuje się głównie przy ubytkach na większej powierzchni. Glebę w tych miejscach należy powierzchniowo spulchnić i wysiać taka samą mieszankę (lub jak najbardziej podobną) trawy jaka była użyta do założenia trawnika. Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą gleby lub piasku i podlewamy. Pierwsze koszenie dosianych fragmentów trawnika wykonuje się znacznie później niż pozostałej części murawy, tj. dopiero gdy trawy osiągną przynajmniej 10 cm wysokości.
Małe ubytki w trawniku po zimie lepiej jest pokryć fragmentami darni pobranymi z innych miejsc na trawniku (np. obrzeży trawnika ukrytych pod krzewami). W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy. Takie miejsce podlewamy regularnie aby nie przesychało i przy pierwszych koszeniach omijamy aby nie oderwać darni od podłoża (przycina się je wyłącznie nożycami).
Podejmując decyzję o renowacji trawnika po zimie, warto zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku gdy większość jego powierzchni ma ubytki i jest pokryta mchem lub chwastami, korzystniejsze może okazać się całkowite usunięcie darni i wysianie trawnika od nowa.
6 komentarzy
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius. Claritas est etiam processus dynamicus.
Just some test comment. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
a
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore.